Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2025?

Nemáte představu, s jakou částkou za vytápění máte v prvních měsících roku 2025 počítat?

Kolik peněz si připravit na topnou sezónu 2025? Srovnali jsme dřevo, elektřinu, plyn a brikety.

Zjistili jsme to za vás a dali dohromady jednoduchý přehled, na kolik vás vyjde topení dřevem, peletami, přímotopem, tepelným čerpadlem nebo plynovým kotlem. Podívejte se, které vytápění vyjde nejvýhodněji a se kterým byste naopak prohloupili.

Dřevo, klasika za nejlepší cenu

Topení dřevem má hned několik výhod. Kromě skvělé atmosféry je tou nejvýraznější výhodou jednoznačně cena. Momentálně najdete jen stěží palivo, které by mohlo dřevu v tomto ohledu konkurovat.

Přesnou cenu dřeva není snadné určit, jelikož závisí na mnoha faktorech, například na konkrétním druhu. Aktuálně je možné pořídit jeden prostorový metr sypaného měkkého dřeva za 1 300 Kč a jeden prostorový metr sypaného tvrdého dřeva za 2 000 Kč. Je však možné, že se setkáte i s nižšími cenami. Měkké a tvrdé dřevo se však neliší pouze v ceně, ale také ve výhřevnosti. Zpravidla platí, že tvrdé dřevo má vyšší výhřevnost než měkké.

Výhřevnost 1 PRMs smrkového (měkkého) dřeva = 1 600 kWh

Výhřevnost jednoho PRMs bukového (tvrdého) dřeva = 2 100 kWh

Abychom zjistili, na kolik nás vyjde 1 kWh tepla, musíme vydělit cenu dřeva jeho výhřevností.

Smrkové (měkké) dřevo: 1 300 Kč ÷ 1 600 kWh = 0,81 Kč

Bukové (tvrdé) dřevo: 2 000 Kč ÷ 2 100 kWh = 0,95 Kč

Tato cena však není finální. Do hry vstoupí ještě účinnost topného zařízení. Počítáme-li s účinností 85 %, topení smrkovým dřevem vyjde na 0,96 Kč/kWh a topení bukovým dřevem na 1,12 Kč/kWh. Náklady na vytápění můžete snížit, pokud máte akumulační mastková kamna. U těch stačí zatopit jen pár polínky a teplo vydrží díky mastku sálat i několik dní. 

Pokud tedy známe cenu za 1 kWh, stačí pouze vynásobit touto hodnotou naši spotřebu a víme, na kolik nás topná sezóna vyjde.

Plynový kotel, oblíbenec českých domácností

Nejoblíbenějším topidlem Čechů je plynový kotel. Vytápění plynem v sobě totiž spojuje komfort a dobrou cenu. Určit konkrétní částku, na kolik vás vyjde 1 kWh tepla získaná díky plynu, je tak trochu oříšek. Do velké míry se totiž liší v závislosti na lokalitě, distributorovi nebo například délce fixace. Pokud vezmeme odhadovaný průměr, můžeme říct, že momentálně vyjde 1 kWh asi na 2,5 Kč.

Pochopitelně musíme vzít opět v potaz účinnost topného zařízení. Účinnost závisí na stáří plynového kotle. Nejstarší mohou mít i pod 80 % nicméně například moderní kondenzační kotle mají i 110 %. Na aktuální ceny těchto moderních a vysoce účinných kotlů se můžete podívat zde. Vezměme opět průměr, tedy kotel s účinností 90 %. V takovém případě nás vyjde 1 kWh získaná díky plynu na 2,8 Kč. Pokud znáte svou vlastní spotřebu, opět si můžete velmi snadno spočítat, na kolik vás topná sezóna vyjde.

Elektřina, když dva využívají totéž, není to totéž

U elektřiny je to podobný případ jako u plynu. Cena za 1 kWh se také může do značné míry lišit podle toho, jaký máte tarif, dodavatele a podobně. Pokud bychom vzali v potaz regulovanou i neregulovanou složku, průměrná konečná cena elektřiny se bude pohybovat okolo 8 Kč/kWh. Nyní pochopitelně záleží na tom, co ve vašem případě znamená vytápění elektřinou. Pokud topíte například obyčejným přímotopem, z účtu nadšení nejspíše nebudete. 1 kWh vás v tomto případě vyjde na 8 Kč.

Máte-li tepelné čerpadlo, cena za kWh tepla vám oproti přímotopu výrazně klesne. Konkrétní číslo závisí na topném faktoru. Pokud by byl tento topný faktor například 3, vyšlo by topení tepelným čerpadlem na 2,7 Kč/kWh. Je však třeba zmínit, že s klesající teplotou klesá také topný faktor. Pokud tedy bude topný faktor 2, 1 kWh tepla získaná díky tepelnému čerpadlu vás vyjde na 4 Kč.

Brikety, komfort a slušná cena v jednom

V neposlední řadě zde máme dřevěné brikety, jejichž popularita je v poslední době na vzestupu. Potěší totiž lidi, kteří dávají přednost plápolajícímu ohni, zároveň se však jedná o palivo, které vyžaduje mnohem méně práce než dřevo. Dáváte-li přednost modernější variantě, zkuste se podívat kamna na brikety.

Momentálně pořídíte 1 kg dřevěných briket zhruba za 8 Kč. Výhřevnost jednoho kg briket je cca 5 kWh. Pokud tedy vydělíme cenu 1 kg briket jejich výhřevností, zjistíme, že nás 1 kWh vyjde na 1,6 Kč. Opět však musíme vzít v potaz účinnost zařízení. Počítáme-li s účinností kotle 90 %, zjistíme, že nás jedna kWh tepla získaná díky dřevěným briketám vyjde na 1,8 Kč. Teď už stačí vynásobit tuto částku počtem spotřebovaných kilowattů ve vaší domácnosti.

Produkty skladem:

Krbová kamna Prity K1 W8 TV

Krbová kamna Prity S1

Krbová kamna Prity K1

Kdo je vítězem?

Z výše uvedeného si celkem snadno můžete odvodit, které vytápění vyjde (z hlediska ceny/kWh) nejlépe. Je však třeba mít na paměti, že jsou zde i další aspekty, které ve výpočtech nejsou zahrnuty, avšak pro někoho mohou být rozhodující. Typickým příkladem je čas, který strávíte chystáním dřeva, přikládáním a podobně. Dřevo tak samo o sobě vychází nejlevněji. Záleží ale na vkusu každého a nejde zcela jednoznačně říct, které vtápění je tím nejlepším a které tím nejhorším.