Moderní kachlová krbová kamna patří k výhodným topným systémům na obnovitelná tuhá paliva. Vytápíme s nimi nejen chatu, roubenku či chalupu, ale třeba i větší rodinný domek.
Základem tradičních kachlových kamen je masivní konstrukce z cihel nebo ze šamotových materiálů. Povrch je obložen kachli, které vylepšují jejich vzhled a napomáhají rovnoměrně rozptylovat teplo.
Proč pozvat kominíka
Před zakoupením kachlových kamen se poradíme s certifikovaným kominíkem. Necháme provést kontrolu komína a posoudit jeho vhodnost pro daný účel. Pozor na připojovací rozměry kouřovodu a předepsaný tah komína. V každém případě dodržujeme návody k montáži i obsluze a dbáme na nutné bezpečnostní odstupy. Před prvním zatopením musí kominík provést kontrolu krbu.
Při nákupu vybíráme model s výkonem odpovídajícím míře zateplení a velikosti prostoru, který bude vyhřívat. Výkon se udává v kilowattech, ale v popisu produktu nalezneme informace o tom, pro jak velký objem místnosti výrobce kamna doporučuje.
Pro jednu až dvě místnosti například na chalupě o velikosti 120 m3 postačí kamna s výkonem 3-6,4 kW. Pro rodinný domek, kde může mít vyhřívaný prostor i víc než 270 m3, se doporučují kamna s výhřevností kolem 15 kW.
Dlouho hřející obklad kachlových kamen
K oblíbeným patří kamna se zdobným kamenným či keramickým obkladem, například v imitaci dřeva, kamene či s kachlovým obložením.
Kachlová kamna vynikají dlouhou životností a vysokou tepelnou účinností. Jejich roztápění sice chvilku trvá, zato ale hřejí ještě dlouho po vyhasnutí. Kachle totiž výborně akumulují teplo, které uvolňují postupně. Uživatele tak často překvapí jejich ekonomický provoz s nízkou spotřebou paliva. Stačí do nich přiložit třeba jen dvakrát denně.