Aleš s Irenou objevili opravdový ráj na zemi. Z potenciálu starého domu, který našli nedaleko Krásné Lípy, dokázali vymačkat opravdu maximum. Dům podlehl kompletní rekonstrukci, nicméně v otázce vytápění měla manželská dvojice jinou představu. Jejich systém obdivuje nejedna návštěva a samotní majitelé jsou z něj nadšení stejně tak. Nemluvě o tom, že si kouzlo 20. let 20. století dokázali především v chodbě vykouzlit svépomocí.
Aleši, jak začal váš příběh? Odkud pocházíte?
Oba pocházíme z menších měst, ale kvůli práci jsme se přesunuli do Prahy. Nicméně po nějaké době jsme se kvůli touze být blíže přírodě rozhodli přestěhovat na sever Čech do Českého Švýcarska. Bylo to před 17 lety, byli jsme mladicky nerozvážní, odvážní a chtěli jsme prostě žít jinak, než že se uvážeme ve velkém městě velkou hypotékou, budeme trávit čas v dopravních zácpách cestami do práce, bydlet v paneláku na okraji a na víkend jezdit odpočívat od hluku a stresu na chalupu.
Kam jste se tedy přesně přestěhovali?
Do pohraničí nedaleko Lužických hor. Máme tady na dosah místa, kam lidé jezdí na dovolenou. Je to tady velmi specifické – dobré místo pro aktivní lidi, kteří mají rádi výzvy, neokázalou krásu a umí proměňovat potíže v příležitosti.
Ve kterém roce byl dům postaven?
Přesný rok postavení původního objektu nevíme, ale jednalo se o starší stavbu z období 20. let 20. století.
Páni, to musela být opravdu velká rekonstrukce. Spěchali jste na obnovu tohoto domu?
Umíme si jít za svým cílem, půjčili jsme si finance a nic neohýbali a nedělali jsme kompromisy, co se týče designu, technologií a smyslu projektu. Mnohdy to nebylo jednoduché hlavně kvůli financím, ale raději jsme počkali. Chceme, aby se hosté dotýkali hezkých věcí, byli obklopeni poctivým řemeslem, uměním a aby vše působilo v souladu. Prostory mají energii, kterou přenášejí na lidi.
Když jste dům opravovali, museli jste se držet nějakých obecních regulativů či pravidel CHKO?
Objekt se nachází v CHKO Lužické hory. K pozemku není přiveden vodovod, kanalizace a elektrický příkon nebyl dostačující ani na vybudování sauny. Měli jsme tedy před sebou tři stavební řízení (vlastní studna, kořenová čistička a rekonstrukce rodinného domu na ubytovací zařízení) a jednání s distribucí dodavatele elektrické energie o navýšení příkonu.
Bylo náročné splnit požadavky CHKO?
Správa CHKO nám nedělala problémy. Ekologicky navržený penzion splňuje normy Chráněné krajinné oblasti Lužické hory. A to například tvarem střechy, okny, fasádou. Byli bychom rádi, kdyby tak postupovali i lidé z okolí. Někdy se divíme, co se v Krásné Lípě (městečko 2 km odsud) objevuje za novostavby.
Co jste si dělali svépomocí a co jste raději nechali na odbornících?
Interiérový design jsme si navrhovali sami. Také zahrada a biotop je naším dílem. S kamarádem z Německa jsem například dělal hliněné omítky v chodbě, protože na to prostě nebyli lidi. Na stavbě jsem byl každý den k ruce, leccos jsem se naučil. Irenka hlavně zajišťovala dekorativní design. Jinak kompletní rekonstrukci jsme nechali na odbornících.
Jak vytápíte vaši chalupu?
Chalupa je vybavena velkou oboustrannou krbovou vložku, která vytápí především přízemí. Krb je designově přizpůsoben tak, aby ladil s interiérem, a je pokryt hliněnou omítkou. Trochu jako na zámku, tedy z chodby přikládáte a v jógové místnosti relaxujete u ohně. Kromě vložky zde vytápíme i tepelným čerpadlem vzduch-voda.
Co vás nejvíce těší na domě?
Největší radost přináší klidné prostředí, originální výhled do přírody na všechny světové strany. Design, který inspiruje.